Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Jak jsou na tom výrobci televizorů se satelitními a kabelovými tunery?
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 30. prosince 2009 14:00

Jak jsou na tom výrobci televizorů se satelitními a kabelovými tunery?
(převzato ze serveru Digizone.cz)

Vzhledem k tomu, že se pod recenzemi integrovaných digitálních televizorů neustále opakují dotazy na téma, jaké druhy digitálních tunerů zabudovává do svých televizních přijímačů ta která značka (zda i satelitní nebo kabelový), přinášíme vám následující shrnutí připravené v listopadu tohoto roku pro časopis Inspirace Euronics. Konkrétní údaje byly konzultovány přímo s odpovědnými pracovníky jednotlivých firem.

DVB-T tuner je základ, ale ten už nestačí
Poptal jsem se výrobců televizorů na našem trhu, jak jsou na tom s montáží stále více vyžadovaných digitálních kabelových (DVB-C) a
satelitních (DVB-S) tunerů. Dlužno říci, že tyto tunery vždy slouží jen jako doplněk k tuneru pro příjem pozemního digitálního vysílání v DVB-T (a tuneru analogového), kterým dnes disponují snad všechny ploché televizory na našem trhu.
Důležité je si také uvědomit, že všechny DVB tunery mohou být jak ve formátu MPEG-2 (dnešní standard PAL pro DVB-T), tak v modernějším MPEG-4, ve kterém vysílá HDTV, tedy televize s vysokým rozlišením, která se pomalu prosazuje i u nás. Dostáváme tedy dvě kombinace:
televizory s tunery pouze v MPEG-2, nebo v MPEG-2 i MPEG-4 najednou (pokud televizor dokáže přijímat signál v kompresním standardu MPEG-4, automaticky zvládá i MPEG-2).

K satelitnímu i kabelovému tuneru potřebujete čtečku a kartu
V případě satelitního a kabelového příjmu pamatujte také na to, že televizory téměř vždy kupujete s prázdnou mechanikou PCMCIA, které se v
satelitním světě říká CI – Common Interface. Do ní je třeba zasunout adaptér, tzv. modul CA (někdy nazývaný i CAM) a do něj pak teprve kartu vašeho poskytovatele kabelového či satelitního signálu, která vám odkóduje placenou programovou nabídku. Modul v ceně přístroje nebývá a jen občas se objeví jako součást nějaké akční nabídky. Pro vás to znamená nějakých tisíc až dva tisíce korun k ceně televizoru navíc. Pojďme ale k jednotlivým výrobcům.

LG a JVC
Společnost LG Electronics stejně jako značka JVC nabízí zatím ve svých televizorech pouze tunery DVB-T pro příjem pozemní digitální
televize. Televizory Loewe, což je ovšem zcela jiná cenová relace, mohou být – podle modelové řady – vybaveny či dovybaveny o karty pro kombinovaný příjem signálu ve standardech MPEG-2 i MPEG-4 pro tunery DVB-T, DVB-C i DVB-S.

Panasonic a Philips se soustředí jen na vybrané modely
Panasonic má v nabídce tři LCD modely se satelitními tunery DVB-S, a to jak ve verzi MPEG-2, tak MPEG-4. Nejlevnější TX-L32V10E přijde na
27 995 Kč. Mezi běžnými plazmovými televizory ale zatím žádný takový výrobek nenajdete, DVB-S má až většina plazem nízkoenergetických, zvaných NeoPDP. Ty jsou ovšem výrazně dražší a nejlevnější TX-P42G15E (107 cm) přijde na 33 995 Kč. Firma se zatím díky nejednotné české specifikaci DVB-C (situace je zjevně obdobou DVB-T) rozhodla tento tuner nepodporovat oficiálně. Kdo si ho chce bez záruky na své kabelové síti vyzkoušet, musí v prvotní instalaci navolit Švédsko nebo Finsko. Pak se prý zprovozní.
Společnost Philips má digitální kabelový tuner DVB-C (pracuje, stejně jako jeho DVB-T s MPEG-2 i s MPEG-4) ve zhruba dvacítce modelů a
momentálně ho přizpůsobuje českým podmínkám. Hotovo by to mělo být někdy na přelomu roku. Satelitní DVB-S zatím nenabízí a rozšířit o něj nejde ani model Philips Cinema 56PFL9954H. Televizory Philips s kabelovými DVB-C tunery zakoupíte v cenách od 15 990 Kč (32PFL5604H, 81 cm), modely s 94 cm začínají na 18 990 Kč (37PFL5604H).

Samsung nabízí u všech svých televizorů DVB-C tuner
Společnost Samsung televizory se satelitními DVB-S tunery zatím nenabízí, pokud však jde o kabelové DVB-C tunery, mají ho snad všechny
přístroje, většina ve verzi MPEG-2 i MPEG-4. Nejlevnější LCD model se 48 cm úhlopříčky (LE19B450) začíná už na 7 490 Kč, nejlevnější plazmový model – PS42B450 se 107 cm – přijde na 14 990 Kč.

Sony
Sony má kabelové tunery asi ve dvaceti přístrojích, z nichž devět je vybaveno i digitálními satelitními tunery DVB-S. Ty poznáte podle
společného označení řady – 5800. Úhlopříčky televizorů se satelitem začínají na 81 cm (KDL-32V5800AEP, 23 490 Kč) a končí na 132 cm (KDL-52V5800AEP, 49 490 Kč). Například televizory o úhlopříčce 102 cm – 40V5800 (28 990 Kč), 40W5800 (32 490 Kč) a 40Z5800 (42 490 Kč) – mají momentálně v ceně jak kartu pro příjem satelitní služby Skylink, včetně dvouměsíčního zkušebního provozu HD stanic a rozšířené programové nabídky, a adaptérový modul CA, který si jinak musíte dokoupit. Od sebe se liší v podstatě jen vnitřní elektronikou. U modelu 40V5800 je 50 Hz, u modelu 40W5800 zase 100 Hz a u modelu 40Z5800 pro změnu 200 Hz.

Článek vyšel v delší verzi v prosincovém číslu časopisu Inspirace Euronics

tisk
Výpadek Internetového připojení - Písek
Lokalita: Písek
Trvání od: 2. prosince 2009 09:30
Trvání do: 2. prosince 2009 11:00

Vážení zákazníci,

ozmamujeme vám tímto, že ve středu 2.12.2009 dojde k výpadku internetového připojení v Písku v lokalitě Logry, na Hradišti a Lipová alej. Výpadek bude od 9:30h a může trvat až do 11:00h.

Důvodem je konfigurace VF části rozvodu.

Děkujeme za pochopení.

tisk
Program NOVA HD v Č. Budějovicích
Lokalita: České Budějovice - kab. rozvod Č. Budějovice
Datum: 1. prosince 2009 09:00
Upozorňujeme naše účastníky v Č. Budějovicích, přijímající program NOVA HD pomocí HD STB nebo televizoru s DVB-C HD tunerem, že došlo k dílčí změně vnitřních identifikátorů (audio a video PIDs) u tohoto programu. 
Ke změně došlo z technických důvodů.
Pokud některým účastníkům neproběhla na jejich přijímacím zařízení automatická aktualizace parametrů a program NOVA HD jim přestal fungovat, je potřeba jej znovu naskenovat do paměti přístroje. Pomocí automatického nebo manuálního ladění v menu zařízení. Vnější ladicí parametry programu zůstaly stejné – frekvence 418,0 MHz, modulace QAM 64, symbolrate 6900.
tisk
Výpadek Internetového připojení - Písek
Lokalita: Písek
Trvání od: 19. listopadu 2009 09:30
Trvání do: 19. listopadu 2009 11:00

Vážení zákazníci,

ozmamujeme vám tímto, že ve čtvrtek 19.11.2009 dojde k výpadku internetového připojení v Písku v lokalitě Logry a na sídlišti Dr. Horákové. Výpadek bude od 9:30h a může trvat až do 11:00h.

Důvodem je konfigurace vf části rozvodu.

Děkujeme za pochopení.

 

tisk
Kabelová televize je cestou budoucnosti – může kombinovat analog i IPTV
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 19. listopadu 2009 08:00

Převzato z Internetu:

Kabelová televize je cestou budoucnosti – může kombinovat analog i IPTV

Kabelová televize může v budoucnosti přinést divákovi nejvíce výhod ve srovnání s jinými platformami, a to zejména díky tomu, že dokáže kombinovat několik platforem současně. Kromě analogového vysílání se může do jedné účastnické zásuvky šířit i DVB-C nebo IPTV, případně kabelový operátor může nabídnout stovky dalších programů pro jednotlivé diváky ze všech dostupných satelitů. V rozhovoru pro Digizone.cz to tvrdí odborník společnosti Cisco na kabelové systémy a IPTV Nick Fielibert, který byl jedním z panelistů na nedávné konferenci IPTV World Forum 2009 v Praze.

"Kabelová televize nabízí výhodu v tom, že dokáže kombinovat několik platforem. Pod tím si mnoho lidí představí kombinaci analogu a digitálu. Jenže dnes je možné dokonce udělat i virtuální IPTV síť v rámci kabelové DVB-C. Můžete část kabelové sítě zpřístupnit pro analogové programy, část může fungovat jako standardní DVB-C síť a další část by mohla sloužit těm, kteří chtějí mít k dispozici plnohodnotnou IPTV se všemi službami, které tato technologie nabízí a se vší interaktivitou," řekl Fielibert.

I proto tuto platformu vidí jako nejvhodnější pro příjem televizního vysílání v budoucnosti, byť má značná omezení zejména v dostupnosti a v nutnosti značných investic do budování a rekonstrukce kabelových sítí. Kabelová televize může do značné míry propojit diváka i s obsahem na internetu. "Technologie v tomto ohledu nijak nezaostává, nabídka vysílání na internetu je spíš otázkou vypořádání autorských práv, ale to není problém technologie. A funguje to i obráceně – koncové zařízení pro příjem kabelové nebo satelitní televize je možné propojit s internetem a sledovat obsah stažený z internetu, i když kvalita bude samozřejmě nižší. Ale pro kabelové operátory může být internet zajímavou výzvou protože poskytuje dodatečný obsah, který můžou zpřístupnit svým abonentům jako bonus k celkové nabídce," dodal Nick Fielibert.

tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.