Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Problémy s příjmem DVB-C paketu K na tv kanálu SE 35 v Týně
Lokalita: Týn nad Vltavou - Kab. rozvod Týn
Datum: 2. února 2015 14:00
Problémy s příjmem DVB-C paketu K na tv kanálu SE 35

Vzhledem k tomu, že v Týně nad Vltavou, zejména na sídlišti Malá strana, bohužel stále přetrvává silné vzdušné rušení od operátora UFON na frekvenci cca 420 MHz, dochází u některých našich účastníků k silnému zarušení DVB-C paketu K se slovenskými stanicemi na tv kanálu SE 35/418 MHz. V některých případech toto rušení nelze zcela odstranit ani kvalitním stíněným kabelem a kvalitní příjem paketu K je pak nemožný.

Musíme proto opět přistoupit ke zřízení duplicity paketu K na jiném, nerušeném tv kanálu. Z technických důvodů byl vybrán kanál K 34/578 MHz v pásmu UHF. Tento kanál je však aktuálně již obsazen analogovým programem Sport 5, musí proto být nejdříve uvolněn. Program Sport 5 se proto přesune na kanál SE 19/287,25 MHz místo programu CNN Int., jenž bude v analogové nabídce zrušen a pokračuje dále jen v digitální podobě právě v paketu K na kanálech SE 35 a K 34 s modulací QAM 256.

TV
kanál K 34 mohou využít pro naladění paketu K všichni ti naši účastníci, kterým rušení od UFONu znemožňuje K paket naladit na standardních parametrech.
Změna bude uskutečněna pravděpodobně v úterý 3. 2. 2015 v dopoledních hodinách.
tisk
Výpadek internetového připojení Písek
Lokalita: Písek
Trvání od: 2. února 2015 08:00
Trvání do: 2. února 2015 08:30
Vážení zákazníci, v pondělí 2.2.2015 od 8:00 dojde ke krátkému přerušení internetového připojení v Písku. Důvodem výpadku je konfigurace hlavní řídící jednoty, předpokládaná délka přerušení je maximálně 10 minut. Omlouváme se za potíže s tím spojené.
tisk
Krátký výluka signálu v Týně nad Vltavou
Lokalita: Týn nad Vltavou - Kab. rozvod Týn
Datum: 27. ledna 2015 17:30


V souvislosti se sobotním nočním výpadkem signálu KT a Internetu v Týně nad Vltavou bude zítra, tedy ve středu 28. ledna ještě provedena oprava poškozeného elektrického napájení hlavní stanice kabelového rozvodu. V průběhu středečního dopoledne tedy dojde ke krátkému výpadku poskytovaných služeb.
Za případné potíže s tímto výpadkem spojené se omlouváme.

tisk
Výpadek signálu KT a Internetu v Týně nad Vltavou
Lokalita: Týn nad Vltavou - Kab. rozvod Týn
Datum: 27. ledna 2015 16:00
 
Víkendový výpadek signálu KT a Internetu v Týně nad Vltavou byl způsoben pravděpodobně úmyslnou sabotáží s cílem znemožnit dodávku signálu do kabelového rozvodu. Neznámý pachatel vyřadil napájení naší hlavní stanice elektřinou a zároveň došlo i k poškození části technologie. Máme podezření na konkrétní osobu v domě, ale není to zatím bohužel jak prokázat. Bohužel sabotáži tohoto typu se lze jen velmi těžko bránit, protože kvůli bezpečnostním a požárním předpisům musí být elektrické přívody přístupné a vypnutelné, což je kámen úrazu, protože tím jsou zároveň i zranitelné. Připravujeme některá technická opatření, jak riziko podobných zlovolných zásahů eliminovat nebo alespoň zmírnit, ale je to technicky problematické a finančně značně náročné a ani tak to nezaručuje stoprocentní spolehlivost.

Za víkendový noční výpadek signálu KT a Internetu se našim zákazníkům omlouváme, znovuzprovoznění zařízení bylo provedeno naší technickou skupinou v nejkratší možné době, tak jak to oprava technologie v nedělní dopoledne umožnila. Další část opravy byla provedena v průběhu pondělka.
tisk
Naladění nového DVB-C HD paketu N
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - ČB - PI - VI - TY - ČK - KA
Datum: 16. ledna 2015 13:00
V případě nového DVB-C HD paketu N na tv kanálu K 37 - frekvence 602 MHz se jedná o běžný televizní kanál v pásmu UHF, v rastru 8 MHz, není tedy důvod, proč by s ním televizor či box měl při ladění mít nějaký problém. Pokud to vypadá, že signálové vedení od TV zásuvky až do televizoru je v pořádku a ostatní pakety se naladí normálně, mohlo by se jednat o nějaké vf rušení na příslušné frekvenci (602 MHz).

U našeho zákazníka v Písku jsme dnes narazili na to, že on a pravděpodobně ještě i mnoho jiných účastníků má v signálovém přívodu od kabelové tv zásuvky do televizoru z nějaké nostalgie ve smyčce ještě zařazen klasický VHS videorekordér. Tato videa ovšem obsahují vf modulátory, které jsou často naladěny svým výstupním kanálem právě na tento kanál K 37 a tím pádem dojde ke smíchání signálu kanálů K 37 z kabelovky a z videa (jeden analogový a jeden digitální) a vzájemně se zruší. Pak samozřejmě nefunguje ani jeden a televizor nemůže nový paket naladit. VF modulátory obsahovaly dříve i satelitní přijímače, některé DVB-T STB a jiná podobná zařízení a v těchto případech může k vzájemnému rušení docházet. Takové zařízení je potom třeba z rozvodu vyřadit, pokud by se jednalo o tento případ. I proto, že v budoucnu budou další nové DVB-C pakety zařazeny na sousední tv kanály K 38, K 36 a K 35.

A dále doporučujeme z domácího kabelového rozvodu vyházet všechny domácí zesilovače, zeslabovače, oddělovače, “průchozí” přepěťové ochrany a UPSky a další podobné nesmysly, které umí digitální signál velmi efektivně zcela zlikvidovat. Pokud byste jakožto naši účastníci v signálovém přívodu od kabelové TV zásuvky něco takového měli, vyřaďte to, protože tyto věci mohou způsobit naprostou nemožnost naladění některých DVB-C paketů.

Základním a stěžejním předpokladem pro úspěšné naladění naší digitální i analogové televizní a rozhlasové nabídky a kvalitní zobrazení všech naladěných tv stanic je ovšem kvalitní kabelové koaxiální vedení od kabelové TV zásuvky až do televizoru, včetně všech mezipropojek. Koaxiální kabely musí být nepoškozené, nezlomené, dobře stíněné, konektory správně na kabel přidělané, pořádně zasunuté do zdířek, rozbočení či odbočení signálu k dalším televizorům a jiným zařízením musí být správně a kvalitně technicky provedená, aby nedocházelo k degradaci signálu, atd. Pokud má účastník kabelové televize nějaké problémy s naladěním programů a paketů či s kvalitou obrazu a zvuku, výše zmíněnými záležitostmi je vždy potřeba začít a vše pořádně zkontrolovat a prověřit a případné závady případně následně opravit.
tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.