DVB-T multiplex RS8 - informace pro účastníky.


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat

Datum: 4. ledna 2018 14:00
DVB-T multiplex RS8 - informace pro účastníky.

V pondělí 1. 1. 2018 provedla společnost České Radiokomunikace poměrně zásadní změnu ve vysílání pozemního digitálního DVB-T multiplexu RS8 s programy TV8, Sport 5, TV Noe, Óčko Expres, Barrandov Family, Regionální televize, TV Jéčko, TUTY TV a Šlágr 2.
Změna souvisí s plánovaným přechodem pozemního vysílacího formátu ze staršího DVB-T na nový formát DVB-T2. V neděli 31. prosince měla původně končit platnost individuálních oprávnění pro kmitočty regionálních multiplexů DVB-T. Nakonec Český telekomunikační úřad (ČTÚ) platnost individuálních oprávnění prodloužil až do 30. 6. 2019. Na některých vysílačích však muselo dojít ke změně vysílacích parametrů.

V Jižních Čechách přešla Regionální síť 8 z původního vysílacího kanálu K 50 na nový kanál K 34. Ovšem zároveň kvůli komplikované mezinárodní koordinaci kmitočtů na vysílači Kleť musel být tento multiplex přestěhován z Kleti na mnohem níže položený vysílač Včelná, který má podstatně nižší vysílací pokrytí. V podstatě svým signálem pokrývá jen oblast Českých Budějovic a blízkého okolí.

Tato významná vysílací změna se v nabídce kabelové televize Elsat projeví (resp. neprojeví) takto:

- Kabelová digitální DVB-C nabídka ve všech městech/ kab. rozvodech: žádná změna, všechny programy z multiplexu RS8 pokračují v DVB-C formátu beze změny na původních parametrech, není potřeba nic přelaďovat či dolaďovat. 
 
- Pozemní digitální DVB-T nabídka v Českých Budějovicích: žádná změna, multiplex RS8 pokračuje v kabelovém rozvodu beze změny na původních parametrech na tv kanálu K 50, není potřeba nic přelaďovat či dolaďovat.

- Pozemní digitální DVB-T nabídka v Písku, Týně, Krumlově a Kaplici: v těchto městech není nyní signál Regionální sítě 8 z vysílače Včelná již zachytitelný a přijímatelný, proto v DVB-T formátu v nabídce kabelové televize tento multiplex RS8 končí! Jeho původní kabelový tv kanál K 44 je nyní programově neobsazen a v budoucnu bude využit pro jiné účely.