Premiéra Bez vědomí na HBO bude 17. listopadu


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat

Datum: 22. října 2019 16:00
Premiéra Bez vědomí na HBO a HBO GO bude 17. listopadu

Bez vědomí je šestidílná špionážní minisérie odehrávající se v totalitním Československu v předvečer revolučních událostí roku 1989. Sovětské impérium ve východní Evropě znatelně slábne. Demokratizační změny v Maďarsku a Polsku už odstartovaly, a i v NDR to začíná vřít. Manželé Marie a Viktor věří, že něco se brzy musí konečně stát i v Praze. Proto se po dvanácti letech rozhodnou vrátit z londýnského exilu domů.

Záhy se bohužel ukazuje, že Československo jejich domovem už dávno není. Viktor za dramatických okolností zmizí a Marie najednou stojí před největší výzvou svého života. Jestli chce svého manžela najít, bude muset vstoupit do tajemného příšeří zpravodajských služeb. Neviditelného světa, o kterém neví vůbec nic, zatímco on o ní ví všechno. Bez vědomí je však nejen příběhem o hledání zmizelého, ale v širším smyslu také o hledání pravdy. Té pravdy, která má společně s láskou už brzy zvítězit nad lží a nenávistí. Jenže o pravdě se také říká, že bolí…

O seriálu

Bez vědomí je scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela, druhým televizním počinem režiséra Ivana Zachariáše (Pustina) a šestou seriálovou prací kreativní producentky Terezy Polachové (Hořící keř, Terapie, Až po uši, Mamon, Pustina). V hlavní roli se představí Tatiana Pauhofová. Její postava Marie Skálová je obyčejná žena, zprvu možná lehce naivní houslistka, tak trochu rozmazlená dcera významného disidenta, kterou okolnosti donutí opožděně dospět. Viktor (Martin Myšička) je i po dvanácti letech manželství pořád láskou jejího života a Marie si neumí představit, že by o něj přišla. Když se to tak nečekaně stane, probudí to v ní rozhodnost, o níž dosud netušila, že ji v sobě vůbec má.

Spojencem je Marii její starší sestra Hanka (Lenka Vlasáková) a také pracovník britské ambasády a Viktorův přítel, Čechoangličan Gerald Lloyd (David Nykl). Je tu však také záhadná Susanne Clayton (Hattie Morahan) a samozřejmě komunistická Státní bezpečnost. Tu zastupují stárnoucí, životem těžce zkoušený plukovník Vlach (Jan Vlasák) a jeho podřízený a přítel, bývalý kriminalista Berg (Martin Hofmann). A v neposlední řadě chytrá sekretářka Miluška (Kristýna Podzimková). A možná i někdo další. Někdo, o kom se nemluví…

První dvě epizody seriálu Bez vědomí byly uvedeny na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech a v Torontu, kde se setkaly s velmi příznivým ohlasem. V Karlových Varech se šestidílné špionážní drama Bez vědomí v diváckém hodnocení dočkalo průměrné známky 1,28 (na ose 1 = nejlepší a 5 = nejhorší). Na torontské přehlídce Bez vědomí běželo v rámci sekce Primetime, kam se z konkurence čtyř set nových televizních seriálů z celého světa probojovalo pouhých šest projektů. Tvorba HBO Europe se v Torontu objevuje pravidelně: festival do programu v minulých letech zařadil i ceněnou minisérii Pustina či prestižními cenami ověnčený Hořící keř. Bez vědomí také získalo čestné uznání mezinárodní poroty festivalu Serial Killer v Brně.
Na HBO GO bude minisérie uvedena vůbec poprvé v historii české produkce HBO všech šest epizod najednou.

HBO Europe

HBO Europe produkuje původní tvorbu ve střední Evropě od roku 2010, ve Skandinávii a Španělsku zahájila její výrobu v roce 2016. Mezi nejnovější počiny v těchto teritoriích patří projekty: Zpřítomnělí (Norsko), Patria (Španělsko), Bez vědomí (Česká republika), El Pionero (Španělsko), Beartown (Švédsko), 30 Coins (Španělsko), Gösta (Švédsko), Foodie Love (Španělsko), Whatever (Španělsko), Wataha III (Polsko) a Umbre III (Rumunsko).

Pavla Brožková, PR HBO Europe, 21. 10. 2019