Změny v českém pozemním vysílání ve formátu DVB-T i DVB-T2


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat

Datum: 1. listopadu 2020 20:00
Změny v českém pozemním vysílání ve formátu DVB-T i DVB-T2

V českém pozemním vysílání došlo ve druhé polovině tohoto týdne k výrazným změnám.

Formát DVB-T2: programy skupin Nova a Barrandov a dále Seznam a Noe přešly ve čtvrtek 29. 10. do jiného multiplexu a programy skupiny Prima přešly na vyšší obrazové rozlišení.
Konkrétně se jedná o programy Nova TV, Nova Cinema, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Seznam.cz TV a TV Noe, které
ukončily vysílání ve finální síti M22 a dále vysílají pouze ve finální síti M23. Skončilo tak dlouhé paralelní vysílání stanic v multiplexu 22 a multiplexu 23. Kapacita v multiplexu M22 bude nyní sloužit pro potřeby televizních skupin Prima a Óčko. Nově síť M22 obsahuje tři nové testovací programové pozice pojmenované Test-1, Test-2 a Test-3, které vysílají černou obrazovku v rozlišení 540p. Co se na těchto pozicích objeví zatím není jasné.
Všechny
výše uvedené změny ve finálních DVB-T2 sítích M22 a M23 se týkají i naší pozemní digitální nabídky - především naše Omezená nabídka Elsat.

Formát DVB-T: k další poměrně významné změně došlo před půlnocí v sobotu 31. 10.
Bez náhrady skončily stávající regionální terestrické DVB-T platformy RS7, RS8 a RS20. První dvě uvedené měly pokrytí velké části území České republiky a šířili jsme je i v naší pozemní digitální nabídce. Většina televizních programů šířených v těchto dvou regionálních sítích však již dříve přešla do novějšího vysílacího formátu DVB-T2 a je nyní šířena v sítích M22, 23 a 24. Toto se však netýká dvou tv programů - Óčko Expres a Barrandov News a rozhlasových stanic Rádio Čas, Čas Rock a Rádio Dálnice, jež v DVB-T2 formátu náhradu nemají a v českém pozermním vysílání tím pádem úplně končí.
I tyto změny se týkají i naší pozemní digitální nabídky (Omezené nabídky Elsat) v níž regionální sítě RS7 a RS8 také skončily. A protože pozemní sítě RS7 a RS8 byly zdrojem signálu programů Óčko Expres, Barrandov a třech zmíněných rádií i pro naši kabelovou digitální nabídku, končí tyto programy a stanice tím pádem i v našich DVB-C paketech č. 3, 7 a 8.

K významné změně vysílacích parametrů došlo v pátek 30. 10. i u českobudějovické regionální DVB-T sítě RS1, o níž jsme podrobně informovali v jiném článku.