Změna v digitálním paketu konsorcia ProSiebenSat1


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody

Datum: 4. června 2007 08:00

Jak si někteří naši účastníci již povšimli, v těchto dnech dochází k poměrně významné a svým způsobem pro nás nevýhodné změně na satelitním transpondéru č. 104 družice Astra, kde vysílá svůj programový balík německé konsorcium ProSiebenSat1 plus některé další tv stanice, který šíříme též v naší digitální nabídce Elsat na našich Set Top Boxech CINX.

 

Jedná se o to, že skupina ProSiebenSat1 k 30. červnu 2007 končí distribuci svých pěti programů (Pro 7, Sat 1, Kabel 1, N24 a 9 Live) na tomto transpondéru a přechází na nový transpondér č. 107. Ostatní programy (DSF, TELE 5 a tři teleshoppingové stanice) zůstávají na transpondéru původním. Údajným důvodem přesunu je rušení signálu telelony DECT, jež pracují v pásmu 1,8 GHz. Pravděpodobnějším důvodem však bude snaha snížit počet programů v paketu, aby bylo možné zvýšit bitrate a přidat další služby (zvuk v AC3, MHP, širší EPG atp.)

 

Tento stav v praxi znamená, že stávající jeden digitální paket s 10 programy se rozdělil na dva pakety po 5 programech, z nichž je nutné zvolit jeden, který budeme dále šířit v digitální nabídce Elsat. Po jisté úvaze jsme se rozhodli pro paket s programy Pro 7, Sat 1, Kabel 1, N24 a 9 Live, který se zdá být přece jen zajímavější a atraktivnější. Jsme si vědomi, že se jedná o nepříjemnou změnu a určité ochuzení tohoto paketu, ovšem jedná se čistě o rozhodnutí německého provozovatele, jež nemůžeme nijak ovlivnit. Úbytek programů však byl již před nějakým časem kompenzován rozšířením digitálního paketu A skupiny RTL, kde naopak několik nových atraktivních programů přibylo. Děkujeme za pochopení.

 

Aby se tento paket (jeho nové obsazení) správně zobrazoval na televizorech bez výpadků a kostičkování, je vhodné a nutné tento paket na Set Top Boxu (STB) znovu naskenovat a uložit do paměti. A to buď nejprve smazáním všech programů z paměti STB a jejich znovunačtením pomocí „Automatického ladění“ v menu STB, nebo manuálním naladěním pouze tohoto paketu a uložením do paměti. Paket C, resp. B se ve všech našich rozvodech nachází na tv kanálu SE 27, střední frekvence 354,00 MHz.

 

Paket C (B) byl již v některých našich rozvodech přeladěn na nový satelitní transpondér 107, v ostatních rozvodech se tak stane v nejbližších dnech.