Zkušební šíření programu ČT HD


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Písek - kab. rozvod Č. Budějovice, Písek, Vimperk

Datum: 11. září 2009 18:00
Prozatím v kabelových rozvodech v ČB, Písku a Vimperku byl zkušebně zařazen program ČT HD. Zdůrazňujeme, že program ČT HD je v současné době šířen ve zkušebním provozu jako experiment, a to jak v kabelovém rozvodu Elsat, tak přímo na satelitu jakožto distribuční cesta signálu pro ČT.
Protože ČT k tomuto programu také jako k testu přistupuje, provádí s ním různé pokusy, měření a zkoušky různých formátů, testy různých rozlišení, zapínání a vypínání kódování atp., má a i nadále bude mít tento program časté výpadky. Které jsou často způsobeny také tím, že většina změn v signálu způsobuje narušení kontinuity datového toku a následné zamrznutí naší přijímací technologie, kterou je pak nutné manuálně restartovat.
V následujících týdnech a měsících je proto nutné k tomuto programu jakožto k testu a experimentu a souvisejícím výpadkům také tak přistupovat.
Program ČT HD je v kabelových rozvodech Č. Budějovice, Písek a Vimperk šířen na tv kanálu SE 33 (402,00 MHz). V ostatních rozvodech lze jeho spuštění očekávat v příštím roce.
 
Výtah z Internetu:
Česká televize minulý týden spustila experimentální satelitní vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Test nového způsobu distribuce potrvá přibližně půl roku a v únoru 2010 začne na stejné kanálové pozici vysílat mix všech programů ČT ve vysokém rozlišení. Technický ředitel Rudolf Pop společně se svým kolegou Karlem Trpákem ale tlumí výrazná očekávání diváků. ČT podle něj nabídne kvalitní HD obsah složený ze všech čtyř programů, ale zdaleka ho nemá tolik, aby jím zaplnila celou plochu celého jednoho kanálu. I proto bude v následujících letech převažovat obsah, který bude přepočítaný ze standardního rozlišení.