Změny na pozemních TV vysílačích Kleť a Mařský vrch


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat

Datum: 1. července 2010 16:00

Jak již bylo dříve oznámeno v médiích, dnes v noci proběhla poměrně významná změna na pozemních televizních vysílačích Kleť, Vimperk - Mařský vrch a Tábor - Radimovice. Konkrétně byly vypnuty analogové signály TV Nova - kanál R 2, R 8, ČT 1 - kanály K 39 a K 32, ČT 2 - K 47, TV Prima - K 33 a K 51 atd.
Zároveň došlo ke změně vysílacího kanálu pozemního DVB-T multiplexu 2 (Nova, Prima, Barrandov aj.) z dočasného kanálu K 50 na definitivní kanál K 39.

Pro účastníky kabelové televize Elsat těmito změnami nevznikají žádné potíže a nutnost dokupování dalších doplňkových zařízení. V průběhu dnešního dopoledne bylo našimi technickými skupinami provedeno nezbytné přeladění příslušné technologie na našich hlavních stanicích ve všech městech s kabelovými rozvody Elsat. V současné době již vše funguje tak jako dříve - tedy TV Nova a Prima v analogové nabídce na stávajících kanálech a programy z DVB-T multiplexu 2 též na stávajícícím kanálu pro DVB-C paket A (kanál SR 3, resp. SR 4 ve Vimperku).

Naši účastníci by tedy neměli být nuceni některé programy a kanály na svých televizorech a kabelových Set Top Boxech přelaďovat ani dělat žádné jiné změny, vše běží stejně jako dříve. Drobný zádrhel by mohl nastat jen u některých televizorů s DVB-C tunery - může se stát, že televizor chybně interpretuje interní NIT a PMT tabulku, a paket A bude na TV nutno znovu naladit. To už ale nemůžeme ovlivnit, záleží to na verzi software v konkrétním televizoru. Každopádně - všechny vnější ladicí parametry pro všechny analogové i digitální programy a kanály jsou stejné jako doposud.

Jiná situace může nastat v domech se společnými televizními anténami (STA), kde tyto STA dále přijímají původní (dočasný) vysílací kanál K 50 a naopak nepřijímají aktuální kanál K 39 pro DVB-T multiplex 2 s programy TV Nova, TV Prima, Nova Cinema, Prima Cool a TV Barrandov. Tyto programy tudíž divákům v těchto STA na televizorech a Set Top Boxech zmizí. Přeladění STA bude vyžadovat manuální zásah anténáře, což při počtu STA může být otázka dlouhých týdnů. Pro postižené diváky je tedy nejlepším a nejrychlejším řešením připojení na kabelovou TV Elsat, protože kabelová televize na rozdíl od satelitního nebo internetového příjmu bez problémů nakrmí televizním a rozhlasovým signálem všechny televizory, videa, rekordéry a stereo zařízení, i když jsou již staršího data a nemají v sobě zabudován digitální DVB tuner.