Upozornění pro účastníky – změny na satelitu Astra 3B


Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat

Trvání od: 31. ledna 2014 10:00
Trvání do: 7. února 2014 16:00
Upozornění pro účastníky – změny na satelitu Astra 3B
Chtěli bychom upozornit naše účastníky, že v příštím týdnu dojde dojde k velkým změnám, přesunům a přelaďování programů na satelitní platformě Skylink na satelitu Astra 3B. Vzhledem k tomu, že platforma Skylink je zároveň distribuční platformou a zdrojem signálu některých programů i pro kabelové operátory, dotkne se tato akce i nás a následně i našich zákazníků. Změny se budou týkat některých televizních a rozhlasových stanic, jak v digitální, tak posléze i v analogové nabídce.
Úpravy začnou již v pondělí 3. 2. v dopoledních hodinách, následně budou pokračovat pravděpodobně ve středu 5. 2. a drobné úpravy mohou být prováděny až do konce týdne. Většinu změn na satelitu se nám podaří na naší technologii pokrýt a utlumit tak, aby se pro naše účastníky v kabelových DVB-C paketech v podstatě nic nezměnilo a nemuseli na rozdíl od satelitních diváků nic ladit a přesunovat. Pouze během úprav v průběhu příštího týdne bude u dotčených programů docházet ke krátkodobým výpadkům na nezbytně nutnou dobu na změnu technických parametrů na naší technologii. Změny by se v nabídce kabelové televize Elsat měly týkat těchto televizních a rozhlasových stanic: Eurosport CZ SD, CS Film/mini, Rádio Beat, Country rádio, HBO CZ HD, Sport 5, Fishing & Hunting, Nova HD, Nova sport HD, Prima HD, ČT 4 HD, Viasaty, Relax, Rebel, Retro a případně i některých dalších. Pro všechny programy se změny týkají digitální DVB-C nabídky a pro některé zároveň i analogové nabídky.
Největší (nejhorší) důsledky budou mít chystané změny bohužel u dvou tv stanic v SD rozlišení – Sport 5 a Fishing & Hunting. Tyto dva programy totiž budou na satelitu překlopeny ze stávající kompresní normy MPEG-2 do normy MPEG-4, již jinak využívají především HD stanice. To bude mít za následek ten fakt, že oba programy nadále nebudou sledovatelné běžnými Set Top Boxy a televizory s DVB-C tunery pouze pro běžné SD rozlišení v normě MPEG-2 a k příjmu bude nutný STB nebo televizor s HDTV tunerem pro normu MPEG-4. Jsme si vědomi, že se jedná o velice nemilou záležitost, ovšem jedná se čistě o rozhodnutí satelitního vysílatele a provozovatele programů, jež nemůžeme nijak ovlivnit.
Ke změně u programu F&H dojde už v příštím týdnu, u Sportu 5 až po 25. 2.
Za všechny výpadky a změny a nepříjemnosti s tím spojené, k nimž v příštím týdnu dojde, se našim zákazníkům omlouváme. Nedochází k nim naší vinou, jsme nuceni reagovat na změny, k nimž dochází mimo naši kontrolu, ale úpravy udělat musíme, aby zmíněné programy byly v nabídce dále funkční. Bohužel se změny nedají udělat dopředu jaksi „do zásoby“ například v noci, protože s nimi musíme vyčkat do doby, než je provede satelitní vysílatel.