Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Rušení programu AXN na kanálu K 22 v Č. Budějovicích
Lokalita: České Budějovice - kab. rozvod Č. Budějovice
Datum: 6. listopadu 2009 13:00
V průběhu uplynulých dvou měsíců se v kabelovém rozvodu v Č. Budějovicích občas setkáváme se stížnostmi na kvalitu obrazu programu AXN v analogové nabídce na tv kanálu K 22. S tím, že obraz na tomto programu je najednou špatný, nekvalitní, zrnitý atd.
Rádi bychom tedy touto cestou osvětlili problém, proč k němu došlo a jak postupovat k jeho odstranění a vyřešení.
 
Jak je známo, od 1. září 2009 začaly z pozemního TV vysílače na Kleti vysílat další dva pozemní DVB-T multiplexy (muxy). Mux 2 na tv kanálu K 50 a mux 3 na kanálu K 22. Tedy na stejném tv kanálu, na kterém v naší analogové nabídce je šířen program AXN. A zde právě vzniká zmíněný problém. Špatný obraz AXN totiž způsobuje pronikání právě digitálního signálu DVB-T muxu 3 z Kleti na kanálu 22 do špatně (málo) elektromagneticky stíněných kabelů rozvodu kabelové televize v bytě u účastníka. V nepříznivých podmínkách (byty ve vyšších patrech, zvláště otočené přímým výhledem na Kleť) může v případě špatně stíněných kabelů pak docházet k značnému rušení užitečného signálu z KT tímto vzdušným digitálním signálem muxu 3 z Kleti. Rušení se pak projevuje jako hrubozrný šum v obraze a jako celkově nekvalitní obraz programu na tomto tv kanálu K 22, v KT konkrétně program AXN.

Řešením tohoto problému je kontrola celé signálové kabelové VF cesty v bytě u účastníka od TV zásuvky až k televizoru a výměna všech nekvalitních účastnických šňůr (tkaniček - tenkých nevyhovujících špatně stíněných kabelů) za kabeláž kvalitní, s pěnovým dielektrikem, plným středním vodičem, dvojitým alobalovým stíněním, zesíleným ještě drátkovým opletením. Dále IEC konektory s vnitřním stíněným plechovým tělem a rozbočovače s vnějším kovovým tělem. Tato opatření a úpravy by měly pomoci k tomu, aby se zamezilo pronikání rušivého signálu z Kleti do užitečného signálu z KT. V případě, že účastník tato opatření nezvládne svépomocí, je možné si objednat naše techniky, kteří za určitý poplatek kabeláž zkontrolují, proměří a případně vymění.
Důležité hlavně je vyměnit všechny nevyhovující VF kabely na signálové cestě od zásuvky až do televize, tedy i třeba mezi STB a rekordérem a televizí. Pokud při například prosmyčkování zůstane kdekoliv zmíněná "tkanička", je to slabé místo, do nějž může rušivý signál proniknout. Výsledkem vzájemného rušení analogového a digitálního signálu je právě onen hrubozrný šum v analogovém signálu.
 
Analogicky v některých městech může podobným způsobem dojít i k vzájemnému rušení dvou analogových signálů, pokud v místě jsou ještě v provozu místní analogové vykrývače a převáděče. V takovém případě je pak výsledné rušení ve formě interferenčních šikmých proužků nebo až křížové modulace. V případě zarušení digitálního signálu pak dochází ke zhoršení chybovosti až k úplnému rozpadu příjmu programu nebo balíku programů na příslušném tv kanálu.
tisk
Výpadek Internetového připojení a digitálních paketů - Vimperk
Lokalita: Vimperk
Trvání od: 3. listopadu 2009 09:00
Trvání do: 3. listopadu 2009 11:00
Vážení zákazníci,
oznamujeme Vám tímto, že v úterý 3.11.2009 dojde v dopoledních hodinách k neplánovanému výpadku námi poskytovaného připojení ve Vimperku.
Výpadek se bude týkat Internetového připojení a digitálních placených paketů.
 
 bližší údaje :
úterý 3.11.2009
v době : 9:00 - 11:00
počet výpadků : 1
délka výpadku :  10 - 15 minut
důvod : upgrade technologie
 
Děkujeme za pochopení.
tisk
Recenze televizoru Panasonic TX-P42G15E
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 30. října 2009 09:00

V souvislosti s avizovanými problémy některých našich zákazníků se zprovozněním a využitím digitálního kabelového tuneru DVB-C v českých kabelových sítích u LCD a PDP televizorů Panasonic je zajímavá tato recenze, kde je problém s funkčností kabelového tuneru DVB-C pouze pro určité státy též zmiňován a popisován:

Panasonic TX-P42G15E: televizor s DVB-T, DVB-C a DVB-S tunerem:
http://www.digizone.cz/clanky/panasonic-tx-p42g15e-s-dvb-t-dvb-c-a-dvb-s/

tisk
Formát obrazu stanice Public TV
Lokalita: České Budějovice - kab. rozvod Č. Budějovice
Datum: 29. října 2009 16:00
V kabelovém rozvodu Č. Budějovice došlo ke změně formátu obrazu u stanice Public TV.  Vzhledem k tomu, že u stanice Public TV trvale dochází zvláště u některých pořadů k takovému znetvoření a deformaci obrazu, že v režimu Letterbox zbyde na obrazovce televizoru pouze malý obdélník s aktivním obrazem, někdy ještě deformovaný, a kolem dokola orámovaný silnými černými prohy, přistoupili jsme ke změně a úpravě. V analogové nabídce byl formát obrazu Public TV přepnut z režimu Letterbox do režimu 16:9. Tato změna způsobí, že na širokoúhlých televizorech bude obraz v pořádku, na klasických televizorech s obrazovkou 4:3 bude obraz vertikálně roztažen, proto bude u těchto televizorů pro správné zobrazení bez deformace obrazu nutno využít "zužovací" funkci na DO. Bývá označena jako "16:9" a nachází buď přímo na tlačítku na DO nebo v menu pro obraz.
tisk
Provozovateli pirátské kabelové TV hrozí vězení
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 23. října 2009 15:00

Zajímavost - převzato z Internetu:

Policie stíhá provozovatele kabelové televize z Českých Budějovic. Klientům údajně zpřístupnil vysílání jednotlivých programů bez souhlasu jejich vysílatelů. Za pirátský provoz zinkasoval půl milionu korun. Nyní mu hrozí až dva roky vězení či peněžitý trest až pět milionů korun a trest propadnutí věci. Informovala o tom Česká protipirátská unie.

"Od července loňského roku do letošního října zprostředkoval v Českých Budějovicích minimálně 80 koncovým uživatelům digitální televizní vysílání," sdělila ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová. Za poplatek 5 tisíc Kč připojil muž k televizorům zařízení, které umožňuje příjem programů satelitní placené i digitální terestrické televize. "Následně prostřednictvím lokální internetové sítě, kterou provozuje občanské sdružení, jehož je statutárním zástupcem, umožnil za měsíční paušální poplatek až 150 korun zájemcům nekódovaný příjem více než 90 programů," uvedla k tomu Česká protipirátská unie.

Například společnosti HBO Česká republika způsobil pirátským šířením programů škodu ve výši okolo 230 tisíc korun. Poškozených vysílatelů je více a celková škoda překročí 1/2 milionu korun.

vydáno: 22.10.2009, 14:38 včera | autor: redakce parabola.cz | Zdroj: iDnes, ČPPU

tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.