Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Nový kabelový digitální paket A a související změny a přesuny v nabídkách
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 8. září 2009 17:00
Nový kabelový digitální paket A a související změny a přesuny v nabídkách
 
K 1. září 2009 dochází ke spuštění dalších dvou celoplošných pozemních digitálních DVB-T multiplexů č. 2 a 3 z jihočeského vysílače Kleť. Tyto dva nové multiplexy zařazuje společnost ELSAT obratem do digitální nabídky ve všech našich kabelových rozvodech.
Nové digitální programy byly zařazeny na nový tv kanál SR 3 - stř. frekvence 130,00 MHz (resp. SR 4 – 138,00 MHz ve Vimperku) jakožto nový kabelový digitální paket A. V tomto kabelovém paketu byly sloučeny tv programy z nově spuštěných pozemních digitálních DVB-T multiplexů 2 a 3 a obsahuje tyto tv stanice – NOVA TV, NOVA Cinema, PRIMA TV, PRIMA Cool/R1, TV Barrandov, Z1 TV, PUBLIC TV a Rádio Proglas. Paket je šířen se Symbolrate 6900 a modulací QAM 64.
Pro úspěšné naladění tohoto nového paketu na kabelových Set Top Boxech a televizorech s tunerem DVB-C je potřeba zadat rozsah frekvencí Od 130 MHz Do 426 MHz a provést nové naskenování kanálů. V případě kanálů označených jako SR se jedná o tv kanály v rastru normy OIRT se šířkou kanálu 8 MHz. Tento rastr bylo nutné použít proto, že tento rastr využívají kabelové STB i televizory s DVB-C tunerem v režimu Automatického ladění.

Paket A není kódován a je možno ho v rámci naší nekódované digitální nabídky přijímat bez příplatku pomocí našich Set Top Boxů nebo televizorů a dalších zařízení s digitálním tunerem pro kabelový formát DVB-C.
V Č. Budějovicích dochází zároveň se spuštěním nového paketu A s programy Nova, Prima aj. i ke změně obsahu stávajícího digitálního kabelového paketu B s programy ČT a ČRo na kanálu SE 23 (322,00 MHz). Do tohoto paketu, dříve označeného jako A, byly nově přidány programy z nově spuštěného pozemního DVB-T multiplexu soukromé spol. GIMI a obsahuje nyní navíc programy GIMI TV, ÓČKO TV, PUBLIC TV a TV PRIMA. Pozemní mux spol. GIMI vysílá v Č.B. z vysílače Včelná s velmi malým výkonem pouze pro teritorium města Č. Budějovice. V jiných městech není tento signál zachytitelný.
 
 
Zároveň se spuštěním programů NOVA TV a PRIMA TV v pozemní digitální podobě budou tyto programy nabírány z tohoto digitálního zdroje signálu i do naší analogové televizní nabídky.
Do analogové podoby budou programy NOVA a PRIMA transmodulovány z digitálního DVB-T formátu a v této souvislosti dojde v některých městech u programů NOVA, PRIMA nebo u obou programů ke změně zvukové normy! To znamená, že s přechodem na pozemní digitální zdroj signálu TV NOVA a TV PRIMA budou oba tyto programy v kabelových rozvodech šířeny již nikoliv se stávajícím zvukovým doprovodem v audio normě D/K (tzv. „východní norma“ – pozůstatek z totalitních dob před rokem 1989), nýbrž v „západní“ (nyní standardní) audio normě B/G, tak jako všechny ostatní programy. Tuto změnu zvukové normy někteří účastníci u svých televizorů ani nepoznají, protože televizor sám provede změnu automaticky. Druhá část účastníků bude muset změnu zvukové normy u programu TV NOVA a TV PRIMA provést ručně v menu televizoru. Nejedná se však o nic složitého, pouze je potřeba najít v menu televizoru režim (položku) ručního (manuálního) ladění a u příslušného programu přepnout normu z DK na BG. U různých značek a modelů televizorů se může postup a popis položek v menu částečně lišit, ale princip je vždy tentýž. Jedná se o stejný postup jako loni na podzim u programů ČT1 a ČT2. Změna zvukové normy se týká kabelových rozvodů Č. Budějovice, Týn nad Vltavou, Č. Krumlov, Kaplice a Trhové Sviny.
Tato změna by měla přinést i určité zvýšení obrazové kvality, zvláště ve srovnání s původním analogovým signálem TV NOVA a PRIMA z vysílačů Kleť a Javořice.
K těmto avizovaným změnám zvukové normy dojde koncem měsíce září ve městech, jichž se tato změna týká.
 
Zároveň s touto změnou zdroje signálu a změnou zvukové normy dochází v analogové nabídce v některých městech k přesunu TV PRIMA ze stávajících pozic v pásmu UHF na nové tv kanály v pásmu VHF! Jedná se o nové tv kanály, které je nutno si nově naladit na televizoru. Na uvolněné kanály v pásmu UHF budou průběžně během září zařazeny jiné tv programy. 
 
Programy NOVA TV, PRIMA TV a nový kabelový CZ digitální paket A jsou v našich kabelových rozvodech v jednotlivých městech umístěny na televizních kanálech/frekvencích dle následující tabulky:

 
NOVA TV
        PRIMA TV
CZ paket A
Město
kanál
frekvence
kanál
frekvence
kanál
stř. frekvence
Č. Budějovice
E 06
182,25
SE 8
154,25
SR 3
130,00
Písek
E 10
210,25
SE 8
154,25
SR 3
130,00
Vimperk
E 06
182,25
E 05
175,25
SR 4
138,00
Týn n. Vlt.
E 06
182,25
E 05
175,25
SR 3
130,00
Č. Krumlov
E 08
196,25
SE 8
154,25
SR 3
130,00
Kaplice
E 08
196,25
E 05
175,25
SR 3
130,00
T. Sviny
E 06
182,25
E 05
175,25
SR 3
130,00

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nově zařazené tv kanály (E 5, SR 3, SR 4) je nutné nově naladit na televizorech!
Programy jsou šířeny se stereo zvukovým doprovodem, ve zvukové normě BG.
V kabelových rozvodech v Kaplici a v Trhových Svinech bude zařazení nového digitálního kabelového paketu A a spuštění programu TV PRIMA na novém kanálu E 5 dokončeno zítra nebo pozítří.
 
Další programové a kanálové přesuny a změny v souvislosti s přesunem programu TV PRIMA do III. TV pásma na nový kanál E 5 v některých městech budou realizovány a upřesněny později, cca koncem září.
Z technických důvodů dojde v této době v rozvodu Č. Budějovice zároveň k prohození kanálových pozic programů TV PRIMA a Infokanálu. Od října tedy bude Prima dále šířena na kanálu SE 8 (154,25 MHz) a Infokanál na kanálu SE 6 (140,25 MHz). Oba se stereo zvukovým doprovodem.
tisk
Změna v analogové nabídce ve Vimperku – přesun programu ARD na nový kanál
Lokalita: Vimperk - kab. rozvod Vimperk
Datum: 7. září 2009 16:00
Upozorňujeme naše účastníky ve Vimperku, že v souvislosti se spuštěním nového digitálního kabelového paketu A se sloučenými programy z pozemních DVB-T muxů 2 a 3 dochází zároveň k jedné změně (přesunu) programu v analogové nabídce na nový kanál.
 
Ve Vimperku bylo nutno nový digitální paket A z technických důvodů zařadit na kanál SR 4 (138,00 MHz) (na rozdíl od ostatních měst). Aby nedocházelo k vzájemnému rušení, bylo nutno zároveň přesunout program ARD na nový kanál E 8 (196,25 MHz). Tento kanál je potřeba nově naladit na televizoru, stejně jako novou pozici programu TV Prima na kanálu E 5 (175,25 MHz). Původní kanál SE 6, kde byl dříve šířen program ARD, byl v analogové nabídce zrušen.

Na uvolněné kanály K 33 a K 34 v pásmu UHF, kde byla dříve šířena TV PRIMA, budou koncem září zařazeny jiné programy a dojde ještě k několika dalším dílčím přesunům programů mezi tv kanály.
tisk
Vysílání z jihočeské Kletě má výluku
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Trvání od: 26. srpna 2009 09:00
Trvání do: 26. srpna 2009 15:00

Vysílání z jihočeské Kletě má výluku

Televizní diváci, kteří přijímají digitální i analogové vysílání z jihočeského vysílače České Budějovice - Kleť, se budou muset dnes až do 15. hodiny obejít bez jeho signálu. Společnost České Radiokomunikace totiž naplánovala ve zmíněné lokalitě údržbovou přestávku. Výluka se konkrétně týká stanic České televize a Českého rozhlasu, které jsou součástí digitálního multiplexu 1 a též analogových signálů ČT 1, TV NOVA a TV PRIMA.
Ve zmíněném čase nebude dostupný ani signál rozhlasových stanic.
tisk
Anixe HD chystá do vysílání filmové trháky v HDTV
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - kab. rozvody Elsat
Datum: 7. srpna 2009 16:00

Anixe HD chystá do vysílání filmové trháky v HDTV 

TV2 Anixe HD perex

Řadu filmových trháků, které úspěšně propluly filmovými kinosály, chystá do vysílání volně šířený německý kanál Anixe HD. Jde poměrně o velké překvapení, protože stanice se zaměřuje především na starší tvorbu a seriály z 80. a 90. let. Satelitní diváci s HDTV set-top-boxy se tak mohou těšit z novějších snímků např. na film Loupež po italsku, kde se v hlavních rolích přestaví Mark Wahlberg, Edward Norton nebo Charlize Theron.

Dále diváci uvidí filmy Great Balls of Fire, House of the Long Shadows a další. Řada filmů bude přitom uvedena na volném kanálu v německé HDTV premiéře. Na Anixe HD uvidí diváci už od letošního měsíce v HD také filmy jako je Planeta opic nebo klasiku Love Boat. Majitelé satelitních set-top-boxů se mohou dále těšit také na Policejní akademii nebo Hawai 5-0. O chystaných HDTV novinkách v programu informoval německý server Satnews.de.

tisk
Výpadek služeb
Lokalita: České Budějovice - Sídliště Šumava
Trvání od: 5. srpna 2009 09:00
Trvání do: 5. srpna 2009 12:00
Vážení zákazníci,

oznamujeme, že ve středu 5. srpna 2009 dojde k plánovanému výpadku námi poskytovaných služeb na sídlišti Šumava, konkrétně v ulicích Opletala, Destinové, Branišovská, Lipová, Fleischmanna a Studentská. V době od 9:00 do 12:00 může dojde k několika kratším výpadkům.

Důvodem výpadků je upgrade sekundární technologie zemní sítě.

Děkujeme za pochopení
tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.