Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Nastupující pozemní digitalizace – upozornění pro účastníky
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 29. září 2008 08:00
Jak už někteří naši účastníci zjistili ze zpráv v médiích a na Internetu, i u nás v Jihočeském kraji se rychle přibližuje termín pozemní digitalizace. V praxi to znamená tu změnu, že z pozemního televizního vysílače na Kleti se na pozici (televizním kanálu) K 49, kde nyní analogově vysílá program ČT 2, tento analogový signál vypne. A místo něj se na tomto televizním kanálu K 49 bude již vysílat signál digitální, tzv. DVB-T. Tento digitální signál bude však již obsahovat nikoliv 1 televizní program, nýbrž hned 4 televizní a 7 rozhlasových programů. Nicméně v praxi to zároveň bude znamenat, že stávající analogový program ČT 2 zmizí a nebude již stávajícími televizory a video a DVD rekordéry přijímatelný.
 
Co tato změna bude znamenat pro televizní diváky? Pro lidi na individuálním příjmu (rodinné domky, řadovky atp.) nákup doplňkového zařízení, tzv. Set Top Boxů nebo nových televizorů s digitálními tunery, často i úpravu anténního systému na střeše, navíc nutnost přijímat ještě několik let současně digitální i analogový signál (TV Nova a Prima), což nemusí být řešení ani technicky jednoduché, ani nijak levné.
Stejná situace je u bytových jednotek v panelácích a dalších typech společného bydlení se společnou televizní anténou, kde až na malé výjimky bude nutná celková rekonstrukce STA, včetně výměny kabelových svodů a TV zásuvek. To může a bude pro jednotlivé samosprávy znamenat velké finanční výdaje, často v řádu desítek nebo až stovek tisíc korun.
 
Naproti tomu našich účastníků na kabelové televizi Elsat se tato změna v podstatě nijak netýká, nijak je nepostihne a nebude znamenat pro účastníky žádné finanční výdaje navíc a v podstatě žádné změny. Neboť společnost ELSAT udělá všechny potřebné technické změny za ně! Programy ČT 1 a ČT 2 nabereme z vysílače v digitální podobě, transformujeme a převedeme na běžné a obvyklé analogové tv kanály a tyto programy budou v nabídce kabelové televize i nadále šířeny na obvyklých pozicích a předvolbách televizorů.
Pro naše účastníky nastane jen jediná, drobná a zanedbatelná změna, a to v tom, že s přechodem na digitální zrdoj signálu ČT 1 a 2 budou tyto programy v kabelových rozvodech šířeny již nikoliv se stávajícím zvukovým doprovodem v audio normě D/K (tzv. „východní norma“ – pozůstatek z totalitních dob před rokem 1989), nýbrž v „západní“ (nyní standardní) audio normě B/G, tak jako všechny ostatní programy. V kabelovém rozvodu Písek se tato změna zvukové normy bude týkat i programu TV Nova, který vzhledem k častému rušení obrazu od rozvodů vysokého napětí bude nyní přebírán ze satelitu, aby došlo ke zvýšení kvality obrazu. V rozvodu Vimperk je TV Nova tímto způsobem příjímána a distribuována již cca 1 rok, v ostatních rozvodech zůstane TV Nova zatím v původní podobě v audio normě D/K, až do konečného a úplného přechodu na digitalizaci všech pozemních programů.
 
Tuto změnu zvukové normy někteří účastníci u svých televizorů ani nepoznají, protože televizor provede změnu automaticky. Druhá část účastníků bude muset změnu zvukové normy u programů ČT 1 a 2 (příp. Nova) provést ručně v menu televizoru. Nejedná se však o nic složitého, pouze je potřeba najít v menu režim manuálního ladění a u příslušných programů přepnout normu z DK na BG. U různých značek a modelů televizorů se může postup a popis položek v menu částečně lišit, ale princip je vždy tentýž.
K žádné jiné změně pro naše účastníky nedochází, dále budou moci sledovat zmíněné programy na stejných předvolbách obvyklým způsobem, na všech televizích v bytě, na videích i DVD rekordérech, bez nutnosti cokoliv dalšího si dokupovat.
 
Pro progresivnější a technicky zdatnější účastníky navíc budeme nabízet v naší kabelové televizi i možnost přijímat celý digitální paket ČT (ČT 1, ČT 2, ČT 4 i ČT 24) přímo v kabelové digitální podobě. Tento celý paket budeme beze změny šířit i v našem kabelovém rozvodu v digitální nabídce ve formátu DVB-C. Pokud bude účastník chtít přijímat naši digitální nabídku a jeho televizor bude vybaven i digitálním tunerem DVB-C nebo si pořídí náš kabelový DVB-C Set Top Box, budou mu všechny čtyři programy ČT fungovat a zobrazovat se přímo v digitální podobě bez analogové konverze.
 
Přechod na digitální šíření programů ČT z pozemního vysílače Kleť by měl nastat k 30. 9. 2008 a kabelová televize Elsat je na tuto změnu dobře připravena!
tisk
Výpadek Internetového připojení - Týn nad Vltavou
Lokalita: Týn nad Vltavou
Trvání od: 23. září 2008 09:30
Trvání do: 23. září 2008 10:30
 Vážení zákazníci,

z důvodu upgrade technologie Internetu na přijímací stanici Elsat bude v úterý 23.9.08 v době mezi 9.30 a 10:30 hodinou výpadek Internetového připojení na dobu asi 30 minut.

Omlouváme se za případné potíže s tím spojené.

 

tisk
Změna v digitální nabídce DVB-C v Českém Krumlově
Lokalita: Český Krumlov - kab. rozvod Č. Krumlov
Datum: 22. září 2008 14:00

Upozorňujeme naše účastníky na digitální nabídce v Českém Krumlově, že dnes došlo k malé změně v rozložení digitálních paketů na tv kanálech v pásmu ESB. Z technických důvodů a z důvodu potřeby sesouhlasení rozložení digitální nabídky s ostatními kabelovými rozvody Elsat byl německý komerční paket A přesunut z tv kanálu SE 29 (370,0 MHz) na nový tv kanál SE 25 (338,0 MHz).

Rozložení kanálů je nyní nově takto:
28. S25   S  DVB-C – PAKET A  338,00    ESB      N    Astra
29. S27   S  DVB-C – PAKET B  354,00    ESB      N    Astra
30. S15   S  DVB-C – HBO - C    262,00    OSB     Č/A Amos 2

Na kabelových Set Top Boxech je nyní potřeba provést nové naskenování kanálů. Pakety A a B je možno naladit pomocí Automatického ladění v rozsahu 338,0 - 354,0 MHz. Následně předplatitelé filmové nabídky HBO si mohou tento paket C v případě potřeby znovu naladit pomocí Manuálního ladění na frekvenci 262,0 MHz a se Symbolrate 6875.

tisk
Výpadek slovenské stanice Markíza
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 17. září 2008 19:00

Dnes, 17. 9. okolo poledne došlo ve všech kabelových rozvodech Elsat k výpadku slovenské stanice Markíza. Důvodem tohoto výpadku je fakt, že i přes opakované žádosti a urgence slovenský partner včas nedodal společnosti Elsat novou sérii dekódovacích karet pro příjem programu Markíza ze satelitu. Ovšem i přes tuto skutečnost dnes slovenský provozovatel přistoupil k dálkovému plošnému vypnutí všech dekódovacích karet původní starší série. Tím bohužel došlo k zablokování a znemožnění příjmu Markízy v našich rozvodech.

Vzniklou situaci se slovenskou stranou intezivně řešíme a usilujeme o co nejrychlejší nápravu. Bohužel však zatím nelze přesně odhadnout, kdy se tento problém podaří uspokojivě vyřešit. Ale jakmile se tak stane, bude stanice Markíza v našich rozvodech bezodkladně opět zprovozněna. Po dobu trvání výpadku bude zatím na místě stanice Markíza šířena dočasně slovenská zpravodajská stanice TA 3.

Za tuto nezaviněnou nepříjemnost se našim zákazníkům omlouváme a prosíme o trpělivost.

tisk
Výpadek Internetového připojení - Český Krumlov
Lokalita: Český Krumlov
Trvání od: 16. září 2008 09:00
Trvání do: 16. září 2008 10:00
 Vážení zákazníci,

z důvodu upgrade technologie Internetu na přijímací stanici Elsat bude v úterý 15.9.08 v době mezi 9.00 a 10:00 hodinou výpadek Internetového připojení na dobu 10 -15 minut.

Omlouváme se za případné potíže s tím spojené.

tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.