Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Podzimní AKCE je prodloužena až do 31. listopadu 2019
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou
Datum: 21. listopadu 2019 09:01
Využijte našich výhodných nabídek a kontaktujte naše zákaznická oddělení!

Více informací a kontakty naleznete na našem webu www.elsat.cz a zde v Infoservisu.
tisk
Výpadek internetového připojení a kabelové televize
Lokalita: Týn nad Vltavou
Trvání od: 20. listopadu 2019 09:00
Trvání do: 20. listopadu 2019 12:00
Vážení zákazníci, zítra od 9h dojde k výpadku všech našich služeb v ulicích Komenského 660-663, U zastávky 657-659, oblast Malá Strana a ulice Vojnova. Důvodem je modernizace kabelové rozvodu a technologie, dojde k několika výpadkům přibližně na 30 min. Omlouváme se za potíže s tím spojené. AKTUALIZACE 20.11.2019 - Akce je odložena na neurčito.
tisk
Výpadek internetového připojení a kabelové televize
Lokalita: Písek - Hradiště
Trvání od: 18. listopadu 2019 09:00
Trvání do: 18. listopadu 2019 12:00
Vážení zákazníci, v pondělí 18.11.19 bude probíhat oprava zemního kabelu v lokalitě Hradiště. V době od 9h do 12h bude z tohoto důvodu docházet k několika výpadkům kabelové TV a internetu. Omlouváme se za potíže s tím spojené.
tisk
Výpadek internetového připojení a kabelové televize
Lokalita: Písek - Hradiště
Trvání od: 18. listopadu 2019 09:00
Trvání do: 18. listopadu 2019 12:00
Vážení zákazníci, v pondělí 18.11.19 bude probíhat oprava zemního kabelu v lokalitě Hradiště. V době od 9h do 12h bude z tohoto důvodu docházet k několika výpadkům kabelové TV a internetu. Omlouváme se za potíže s tím spojené.
tisk
Vysvětlivky ke změnám v pozemním vysílacím formátu v kabelových rozvodech
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Trvání od: 10. listopadu 2019 16:00
Trvání do: 29. listopadu 2019 16:00
Vysvětlivky a doplňující informace k probíhajícím změnám v pozemním vysílacím formátu v kabelových rozvodech
Vážení zákazníci,
v souvislosti s rychle se blížícím přechodem pozemního televizního vysílání na nový vysílací formát DVB-T2 jsme museli provést značné úpravy i na naší kabelové technologii a také významnou změnu frekvenčního plánu. A to tak, aby v našich kabelových rozvodech pro zákazníky bylo možné i nadále zachovat i starší vysílací formát DVB-T.
Tento týden byla změna již provedena v kabelových rozvodech Č. Budějovice, Písek a Týn nad Vltavou, v příštím týdnu bude následně realizována i ve Vimperku, Kaplici a Č. Krumlově.
Po provedení změn nyní na televizorech a set top boxech nejsou programy „na svých místech“, jak jste byli zvyklí. Je proto nutné provést nové naladění televizoru či boxu, a to je vše, co je potřeba, signál bude opět v pořádku a programy budou zase fungovat.
O chystaných změnách jsme naše zákazníky dopředu informovali v našem Infoservisu Elsat:
http://info.elsat.cz/index.php?akce=detail&den=2019-10-12
http://info.elsat.cz/index.php?akce=detail&den=2019-11-4

Nyní je tedy v naší programové nabídce v pozemních vysílacích formátech situace taková, že zaprvé vysíláme aktuálně tři přechodové sítě v novém vysílacím formátu DVB-T2, označené jako PS11, PS12 a PS13. Programy v nich obsažené jsou v názvu označeny přídomkem T2, podle kterého poznáte, že jedná o program již vysílaný v novém formátu. Tyto přechodové sítě a programy naladí pouze ti diváci, kteří již vlastní televizory a set top boxy již vybavené pro příjem nového vysílacího formátu DVB-T2. Jedná se o zařízení ve stáří přibližně do jednoho roku a mladší.
Programy v těchto sítích jsou šířeny ve formátu DVB-T2, obrazové kompresní normě/kodeku H.265 HEVC s audio stopami v kodeku Dolby Digital 5.1 nebo 2.0 a AAC a obsahují EPG a další přidané služby (teletext, HbbTV, sekundární audio stopy, titulky atp.).

Dále pro starší televizory, set top boxy, rekordéry atp. se starším tunerem pouze pro starší vysílací formát DVB-T vysíláme naše vlastní čtyři transkódované složené multiplexy (programové pakety) ve formátu DVB-T, označené jako E1 – E4. Programy v nich obsažené jsou ty, které jsou v názvu označené doplňkovým písmenem E, podle něhož je poznáte. Tyto multiplexy a programy si sami vyrábíme konverzí z nového formátu DVB-T2. Programy ČT jsou konvertovány z původních HD verzí, proto je u nich v obraze logo HD, nicméně programy označené jako ČT... E jsou šířeny pouze v SD rozlišení. V HD rozlišení 1080p jsou dostupné pouze v novém formátu DVB-T2 v příslušných přechodových sítích.
Všechny programy z našich čtyřech multiplexů ELSAT_DVBT, označené písmenem E, jsou vysílány ve starším formátu DVB-T, kompresní normě/kodeku MPEG2 a ve standardním SD rozlišení obrazu 576i. Programy obsahují základní (hlavní) stereo audio stopu, EPG (název a popis pořadu), pokud je vysíláno, dále některé programy obsahují i klasický teletext (ČT 1, Nova, Prima) a programy ČT propouštějí i HbbTV data.
 
A k tomu ještě vysíláme jednu až tři takzvané regionální sítě (RS7, RS8 a RS1), také ve starším vysílacím formátu DVB-T, jež podle posledních informací budou vysílat minimálně do 30. 6. 2020. Tyto sítě jsou vysílány z pozemních vysílačů Kleť, Včelná, Č. Krumlov a do našich kabelových rozvodů je nabíráme podle toho, které regionální sítě jsou v konkrétních městech z vysílačů zachytitelné.

Nové naladění pozemní nabídky je nejvhodnější provést standardní procedurou automatickým prohledáním. U televizorů i s kabelovým nebo satelitním tunerem vybrat volbu „Anténa“, „Pozemní“ atp., a nechat programy uložit do předvoleb. Pokud naladění bude neúspěšné nebo  programy nepoběží správně, doporučujeme důkladně svépomocí zkontrolovat přívod signálu od tv zásuvky do televizoru (boxu), zda je vše v pořádku a televizor (box) má dostatek signálu v potřebné síle a kvalitě. Pokud ano, a přesto by programy označené písmenem E kostičkovaly  trhaly se nebo nějak zakoktávaly (obraz či zvuk), pak by to bohužel mohlo znamenat, že hardware/software televizoru či boxu už nemá dostatečný výpočetní výkon na korektní zpracování těchto stanic. Naše čtyři DVB-T E multiplexy jsou svými parametry z kapacitních důvodů poměrně náročnější a některá starší zařízení je už nemusí zvládnout zpracovat v dostatečné kvalitě. V takovém případě je řešením pouze pořízení nového DVB-T2 set top boxu (prodávají se cca od 600 korun výše) nebo nového televizoru. Bohužel jakožto kabelový operátor nemůžeme plně garantovat stoprocentní kompatibilitu všech starších zařízení s DVB-T tunerem, které se v minulosti objevily na trhu a mohou se objevit u našich zákazníků.

V následujících dnech a týdnech budeme ještě v našich kabelových rozvodech na programech v pozemním vysílacím formátu, zvláště v našich DVB-T “E” multiplexech ještě provádět různá měření, úpravy a nastavení parametrů a dalších věcí za účelem optimalizace přenosu a zpracování. Během toho proto může na programech docházet k různým krátkodobým výpadkům, fragmentaci či jiným drobným narušením obrazu a zvuku. V takových případech se tedy nejedná o závadu na programech a dodávce signálu. Výroba vlastních složených DVB-T multiplexů konverzí z jiného formátu je technicky velmi složitá operace, náročná na správné nastavení a optimalizaci parametrů.
Děkujeme za pochopení.
tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.