Elsat logo

Informace o novinkách a chystaných opravách v kabelové síti společnosti Elsat spol. s r. o.
Informace o přechodu pozemního tv vysílání na formát DVB-T2
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Trvání od: 12. října 2019 10:00
Trvání do: 7. listopadu 2019 16:00
Informace pro zákazníky kabelové televize Elsat o přechodu pozemního televizního vysílání na nový formát DVB-T2

Vážení účastníci,

jak většina z vás již pravděpodobně zjistila ze zpráv v médiích, na jaře příštího roku dojde k poměrně zásadní změně v pozemním televizním vysílání. Stávající pozemní digitální vysílací formát DVB-T bude končit a bude nahrazen novějším a efektivnější formátem DVB-T2 a také novým kompresním kodekem H.265 HEVC, někdy také označovaném jako MPEG-H.

Tato změna bude zároveň znamenat poměrně značný zásah i do televizní a rozhlasové nabídky kabelové televize Elsat. A to konkrétně do naší pozemní DVB-T/T2 nabídky, jež slouží jednak jako náplň Omezené nabídky, a dále také jako zdroj signálu pro naše účastníky, kteří zatím nejsou vybaveni televizory (TVP) nebo set top boxy (STB) pro příjem kabelového digitálního formátu DVB-C v Základní nabídce.

Naším cílem je vyhovět a vyjít vstříc jak progresivním, tak i konzervativním zákazníkům, kteří kvůli této vysílací změně nechtějí nebo zatím nemohou měnit své stávající televizory a set top boxy pro starší vysílací formát DVB-T za nové modely. Proto společnost Elsat připravila technické řešení, které obslouží na naší pozemní nabídce jak TVP a STB, již vybavené pro příjem novějšího formátu DVB-T2 HEVC, tak i starší modely, kompatibilní pouze se starším formátem DVB-T MPEG2 a MPEG4 H.264.

V průběhu měsíců října a listopadu proto provedeme relativně významnou změnu v programovém i kanálovém (frekvenčním) obsazení naší pozemní digitální nabídky v kabelových rozvodech. Toto bude vyžadovat od našich účastníků jednorázové přeladění TVP a STB na nové složení nabídky. A na jaře příštího roku, kdy dojde na pozemních vysílačích k transformaci z přechodových na finální sítě formátu DVB-T2 a některým programovým změnám, bude následně nutno provést ještě jedno přeladění TVP a STB na tento finální stav. Jsme si vědomi, že toto dvojité přeladění bude pro naše účastníky poněkud nepříjemné a obtěžující, ale bohužel je to krok nutný a nevyhnutelný, aby mohla naše pozemní nabídka v kabelovém rozvodu dále pokračovat. Musíme totiž až následně zareagovat na provedené změny na pozemních vysílačích (Kleť, Mařský vrch), a toto si nelze nijak připravit dopředu.

V čem bude změna spočívat? V současné době šíříme v pozemní nabídce 6 – 8 programových multiplexů ve starším formátu DVB-T, nabíraných z pozemních vysílačů. Tyto multiplexy však postupně skončí a programy přejdou pouze do nového formátu DVB-T2. Konzervativní zákazníci s TVP a STB pouze pro formát DVB-T by tak úplně přišli o televizní signál. Proto společnost Elsat na vlastní technologii připravila celkem čtyři své vlastní skládané multiplexy, které budou obsahovat televizní programy v současném starším vysílacím formátu DVB-T. Tyto muxy budeme v naší síti a pozemní nabídce i nadále šířit, tak, aby je mohli dále přijímat ti účastníci, kteří zatím nebudou vybaveni přijímači pro novější formát DVB-T2. A nepřijdou tak v naší kabelovce o své programy ani po tom, co starší formát DVB-T na pozemních vysílačích a společných anténách definitivně skončí. V těchto našich čtyřech skládaných DVB-T multiplexech budeme přenášet 25 – 28 nejsledovanějších televizních programů ve standardním (SD) obrazovém rozlišení.
A pro naše progresivní zákazníky, již vybavené TVP a STB pro nový vysílací formát DVB-T2, budeme zároveň v naší pozemní nabídce šířit i současné tři přechodové sítě a od jara příštího roku čtyři finální sítě (muxy) v novém formátu DVB-T2. Progresivní zákazníci, kteří poptávají v naší pozemní nabídce větší počet programů, vyšší obrazovou kvalitu (HD rozlišení u některých programů), přídavné audio stopy a titulky (u některých programů) a doplňkové služby (např. HbbTV), tak toto vše naleznou v námi přenášených DVB-T2 multiplexech.

Protože celá tato změna v naší pozemní nabídce bude vyžadovat poměrně značný zásah do technologie na našich hlavních stanicích v jednotlivých městech, nedojde k avizované změně ve všech rozvodech najednou, nýbrž postupně jeden po druhém podle stanoveného harmonogramu, jenž bude ještě upřesněn.

O termínu změny v konkrétních městech budou naši účastníci předem informováni v našem Infoservisu Elsat. Následně bude stačit provést automatické proladění TVP a STB na novou nabídku a naladěné programy si uložit do předvoleb na svých přijímačích.
Systém ladění je pro každou značku a model trochu jiný, ale v zásadě se u televizorů vždy bude jednat o přibližně tento postup: Menu – Instalace – Digitální ladění – Automatické vyhledávání – Anténa/Pozemní – Úplné ladění – Start. Pochopitelně některé názvy a kroky se mohou pro různé modely lišit.

Zdůrazňujeme, že vše výše řečené se týká těch našich účastníků, kteří přijímají za a) naši Omezenou programovou nabídku; b) naši Základní nabídku, ale pouze její pozemní digitální součást ve formátu DVB-T/T2.
Pro ty účastníky, kteří přijímají na svých zařízeních naši Základní nabídku v kabelovém digitálním formátu DVB-C se nyní nemění nic. K drobným změnám v některých DVB-C paketech dojde až na jaře příštího roku, protože pozemní vysílače v současném DVB-T formátu jsou pro nás zdrojem signálu i pro některé programy v kabelové DVB-C nabídce. Bude se však jednat jen o některé programy v SD rozlišení, programů v HD rozlišení se změny nijak nedotknou.
To znamená, že všichni naši účastníci, kteří přijímají na svých televizorech a set top boxech naši Základní či Rozšířenou programovou nabídku v kabelovým digitálním DVB-C formátu ji budou přijímat I nadále bez omezení a výrazných změn I nadále, bez ohledu na změny prováděné v pozemním televizním vysílání.

 
Pozemní televizní multiplexy ve formátu DVB-T/T2 v kabelových rozvodech ELSAT – podzim 2019

Přechodová síť PS12 – kanál K 40 – 626 MHz – formát DVB-T2 HEVC
Prima TV, Prima Cool, Zoom, Max, Krimi, Love, Barrandov TV, Kino Barr., Barr. Krimi, Barr. News, Óčko, Óčko Star, Šlágr, Šlágr 2, TV Noe, Nova TV, Nova Cinema, Seznam TV, Rádio Proglas

Přechodová síť PS11 – kanál K 41 – 634 MHz – formát DVB-T2 HEVC
ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD, ČT 24 HD, ČT Art HD, ČT :D HD
Rozhlas: Radiožurnál, Dvojka, Vltava, D-dur, Plus, Jazz, Wave, Junior    

Přechodová síť PS13 – kanál K 42 – 642 MHz – formát DVB-T2 HEVC
Nova TV, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, Relax, Rebel, KinoSvět, JOJ Family, Prima Comedy Central, regionalnitelevize.cz, ABC TV

Mux Elsat E1 – kanál K 43 – 650 MHz – formát DVB-T
ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/Art, TV NOE

Mux Elsat E2 – kanál K 44 – 658 MHz – formát DVB-T
NOVA TV, PRIMA TV, NOVA Cinema, PRIMA Cool, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Krimi

Mux Elsat E3 – kanál K 45 – 666 MHz – formát DVB-T
PRIMA Zoom, PRIMA Max, PRIMA Krimi, PRIMA Love, SEZNAM TV, ÓČKO, ŠLÁGR

Mux Elsat E4 – kanál K 46 – 674 MHz – formát DVB-T
NOVA Action, NOVA Gold, NOVA 2, KINOSVĚT, ÓČKO Star, ŠLÁGR 2, REBEL
tisk
Televizní stanice upraví program kvůli pohřbu Karla Gotta
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 11. října 2019 08:00
Páteční veřejné poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem i sobotní zádušní mše ovlivní program českých televizních stanic.

Zpravodajský program ČT24 se bude poslednímu rozloučení na Žofíně věnovat v pátečním Studiu 6 a v dopoledním mimořádném vysílání. Ve 20.00 zařadí dvouhodinový speciál, který připomene zpěvákovo dílo i osobnost. V sobotu v 10.30 začne studio k zádušní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Samotné rekviem televize zprostředkuje přímým přenosem od 11 hodin.

Na ČT1 začne podle plánu v sobotu ve 20.00 letošní ročník taneční soutěže StarDance. Dramaturgie se ale rozhodla přesunout původně plánovaný večer s písněmi Karla Gotta o týden dříve. Páry na ně budou tančit už při zahajovacím večeru s podtitulem Pocta legendě.

Televize Prima zařadí v pátek a v sobotu mimořádné zpravodajství pokrývající dění na Žofíně i na Pražském hradě. V sobotu ve 21.30 odvysílá reprízu pořadu Zrcadlo tvého života
z října 2012, kde byl Karel Gott hostem Jiřiny Bohdalové.

Speciální blok věnuje Karlu Gottovi v pátek 11. října Televize Seznam, od 12.00 do 13.00 v něm nabídne záběry ze Žofína a rozhovory s hosty.
tisk
Výpadek internetového připojení a kabelové televize
Lokalita: Písek - Hradiště
Trvání od: 9. října 2019 09:30
Trvání do: 9. října 2019 12:30
Vážení zákazníci, dnes bude v době od 9:30 - 12:30 probíhat na Hradišti výměna kabelové technologie. Z tohoto důvodu dojde k několika různě dlouhým výpadkům kabelové televize a internetu. Omlouváme se za potíže s tím spojené.
tisk
Výpadek internetového připojení a kabelové televize
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou
Trvání od: 7. října 2019 00:01
Trvání do: 7. října 2019 06:00
Vážení zákazníci, v pondělí 7.10.2019 dojde od 00:00 do 6:00 h k výpadku internetu a některých televizních programů. Důvodem je konfigurace sítě společnosti O2. Omlouváme se za potíže s tím spojené.
tisk
Hudební stanice Power TV ukončila satelitní vysílání
Lokalita: České Budějovice, Vimperk, Kaplice, Český Krumlov, Písek, Týn nad Vltavou - Všechny rozvody Elsat
Datum: 1. října 2019 15:00
V pondělí 30. září 2019 ukončila česká verze polské hudební televize Power TV své vysílání na satelitu Astra 3B. O program tak přišli diváci v celé Evropě, kde bylo možné program z kosmu přijímat.
Stanice Power TV začala vysílat v Česku a na Slovensku 1. 8. 2018, a to jak na satelitu Astra 3B, tak i přes pozemní vysílání v Česku v rámci multiplexu RS8. Pozemní distribuce Power TV skončila začátkem července 2019 a nyní byla ukončena i satelitní distribuce.
Satelitní a dříve i pozemní distribuce Power TV sloužila k propagaci značky na českém a slovenském trhu. Díky tomu byla stanice technicky dostupná velkému množství televizních domácností. Nicméně bylo jasné, že takto provozovat televizní stanici dlouhodobě není možné - program totiž neobsahoval televizní reklamu a provoz stanice byl financován jen z příjmů od operátorů placených sítí.

Tím pádem končí stanice Power TV své vysílání i v kabelových rozvodech Elsat, kde byla šířena v kabelové digitální nabídce v DVB-C paketu č. 8 na tv kanálu SE23 - 322 MHz.
tisk
Copyright © 2006-2007 Elsat, spol. s r. o.